پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد نوعی پارچه بافته شده بر روی ماشین بافندگی ژاکارد است، ماشینی که توسط صنعتگر نساجی فرانسوی ژوزف ماری ژاکارد در سال 1804 اختراع شد. در نتیجه، هر پارچه ای با نقش و نگار بافته شده شباهت به ژاکارد دارد، اما از نظر فنی، تنها پارچه های بافته شده با ژاکارد را می توان نمونه اصیل این پارچه دانست.

پارچه ژاکارد چیست ؟ معرفی انواع و کاربرد پارچه ژاکارد

ژاکارد که عمدتاً به دلیل خواص زینتی خود ارزشمند است، پارچه ای نسبتاً بادوام و سنگین است و می توان با بافتن ژاکارد با استفاده از پشم یا سایر مواد بادوام، این ویژگی ها را برجسته کرد. تولیدکنندگان منسوجات به دلیل پیچیدگی و هزینه نسبتاً بالا که معمولاً در لباس‌های غیررسمی استفاده نمی‌شوند، بیشتر از ژاکارد برای تولید لباس‌های رسمی مانند لباس شب و کت و شلوار مردانه استفاده می‌کنند. این پارچه همچنین یک ماده مطلوب برای لوازم منزل از جمله پرده، روتختی و روکش مبلمان است.

تاریخچه پارچه ژاکارد

قبل از اختراع ماشین بافندگی ژاکارد، بافتن پارچه‌های زینتی پیچیده مانند گل ابریشم و گلابی بسیار زمان‌بر بود. در نتیجه، این پارچه ها و پارچه مبل مخمل بسیار گران بودند و فقط برای نخبگان قابل دسترسی بودند.

به عنوان یکی از اولین نمونه‌های ماشینی که با کارت‌های پانچ کار می‌کرد، تولیدکنندگان نساجی، ژاکارد را برنامه‌ریزی کردند تا با چیدمان یک سری کارت‌های کاغذی پانچ شده، الگوهای خاصی تولید کند. دستگاه‌های بافندگی مدرن ژاکارد با استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای به جای کارت‌ها، الگوهایی تولید می‌کنند، اما طرح اولیه کارت پانچ‌شده جوزف ماری ژاکارد نقش مهمی در توسعه علم محاسبات الکترونیکی ایفا کرد و به عنوان منبع الهام برای چارلز بابیج عمل کرد.

پارچه ژاکارد برگ نقره ای آبی - پارچه ربانی

بعدها، آماردان آمریکایی هرمان هولریث از تنوع فناوری کارت پانچ ژاکارد برای جمع آوری نتایج سرشماری سال 1890 استفاده کرد. کارت های پانچ تا زمان اختراع ورودی دیجیتال در اواسط قرن بیستم مکانیسم های اصلی برای کارکرد رایانه های الکترونیکی باقی ماندند. بدون ماشین بافندگی جوزف ماری ژاکارد، غیرممکن است که بدانیم آیا علم محاسبات الکترونیکی تا به حال فناوری‌های قابل استفاده تولید کرده است یا خیر.

نحوه تولید پارچه ژاکارد

در اوایل دهه 1800، سکانس‌های بافندگی ژاکارد با کارت منگنه چنان اسرار تجاری مورد علاقه بودند که شرکت‌های نساجی رقیب معمولاً طرح‌های یکدیگر را جست‌وجو می‌کردند. تقریباً یک شبه، ماشین بافندگی ژاکارد قیمت پارچه‌های بافته شده با طراحی پیچیده را به‌طور چشمگیری کاهش داد تا جایی که مردم عادی برای اولین بار به پارچه‌های بافی، گل‌بافی و دیگر انواع منسوجات مجلل و پارچه تنظیف دسترسی پیدا کردند.

پارچه ژاکارد چیست؟ - برنس مد

ماشین بافندگی ژاکارد در طول سال ها به طرز چشمگیری تکامل یافته است. تولیدکنندگان نساجی دیگر این ماشین‌های بافنده را با یک سری کارت‌های پانچ کار نمی‌کنند و در عوض، دستگاه‌های بافندگی ژاکارد توسط برنامه‌های کامپیوتری کار می‌کنند. این ماشین‌های نساجی پیشرفته که ماشین‌های بافندگی ژاکارد کامپیوتری نامیده می‌شوند، نیاز به نیروی انسانی را کاهش می‌دهند و فرآیند بافت پارچه‌های ژاکارد را کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تر می‌کنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما