پارچه چینی

لباس های سنتی به عنوان بخشی حیاتی از تمدن چین، نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ این کشور ایفا می کند. ویژگی های اصلی آن ها یقه ضربدری، پیچیدن یقه سمت راست بر روی چپ، گره زدن با ارسی و یک فرم بلوز به علاوه دامن یا لباس مجلسی بلند است. این ویژگی ها برای هزاران سال تا زمان جمهوری چین (1912 – 1949 بعد از میلاد)، زمانی که کت و شلوار تونیک چینی (کت و شلوار مائو)  غالب شد، حفظ شده است.

بهترین پارچه ها | آشنایی با کشورهایی با با کیفیت ترین و بهترین پارچه ها

اما امروزه اکثر چینی ها در زندگی روزمره خود لباس های مدرن می پوشند که تفاوت چندانی با همتایان غربی خود ندارند. لباس‌های سنتی فقط در برخی جشن‌ها، مراسم یا مناسبت‌های مذهبی پوشیده می‌شوند. با این حال، آن ها اغلب در سریال های تلویزیونی و فیلم های چینی دیده می شوند. بسیاری از اقلیت های قومی کشور نیز در زندگی روزمره خود لباس های سنتی خود را می پوشند و نقش مهمی در لباس های سنتی چین ایفا می کردند.

لباس‌های سنتی چینی علاوه بر ویژگی‌ها و نقش‌های اساسی، ویژگی‌های بسیار دیگری مانند ظاهر، برش، تزیین، رنگ و طرح و قیمت پارچه کرپ و غیره دارند که همه آن ها در طول سلسله‌های مختلف تغییر کرده‌اند. به عنوان مثال، رنگ مشکی باوقارترین رنگ در سلسله شیا (قرن 21 – 17 قبل از میلاد)، سفید در سلسله شانگ و قرمز در سلسله ژو است.

بهترین پارچه ها | آشنایی با کشورهایی با با کیفیت ترین و بهترین پارچه ها

آن ها همچنین بر اساس موقعیت سیاسی، موقعیت اجتماعی، شغل و جنسیت، و غیره متفاوت هستند. در سلسله تانگ (618 – 907 پس از میلاد)، لباس های رسمی بنفش برای مقامات درجه پنجم یا بالاتر است. در سلسله چینگ (1644 – 1911 پس از میلاد)، هر چه رتبه اجتماعی فرد بالاتر یا ثروتمندتر باشد، گلدوزی ها و حاشیه های بیشتری در لباس های او وجود داشت.

اگرچه روند مد با گذشت زمان تغییر می کند، انواع مختلفی وجود دارد که تا به امروز هم در داخل و هم در خارج از کشور محبوب هستند.
لباس سنتی چینی هان (هان فو): به لباسی اطلاق می شود که قوم هان از زمان به تخت نشستن امپراتور زرد (حدود 2698 قبل از میلاد) تا اواخر سلسله مینگ (1368 – 1644 پس از میلاد) پوشیده بودند. این مد به نام هان فو (“فو” به معنای “لباس” در چینی) شناخته شد، زیرا این مد در طول سلسله هان بهبود یافت و رایج شد. معمولاً به شکل لباس مجلسی بلند، یقه ضربدری، پیچیدن یقه سمت راست روی چپ، آستین های گشاد و بدون دکمه به جز ارسی است.پارچه کرپ سفید اگرچه از نظر طراحی ساده است، اما احساسات متفاوتی را به پوشندگان مختلف می دهد.

بهترین پارچه ها | آشنایی با کشورهایی با با کیفیت ترین و بهترین پارچه ها
کت و شلوار چینی (تانگ ژوانگ): ترکیبی از کت مردانه مانچویی سلسله چینگ و کت و شلوار به سبک غربی است. معمولاً یقه مستقیم و با دکمه‌های پیچ‌دار در جلو است. رنگ و طرح آن به سبک سنتی چینی است اما خیاطی آن غربی است.
کت و شلوار تونیک چینی: که کت و شلوار Yat-sen نیز نامیده می شود، توسط دکتر Sun Yat-sen با ترکیب کت و شلوار به سبک غربی و لباس چینی طراحی شده است. دارای یک یقه رو به پایین و چهار جیب با فلپ است. از آنجایی که رئیس مائو تسه تونگ اغلب آن را می پوشید، غربی ها آن را کت و شلوار مائو نیز می نامند. این لباس اصلی از زمان تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949 تا 1980 است. رهبران کشور هنوز هم امروز آن را هنگام شرکت در مناسبت‌های مهم مانند رژه‌های نظامی می‌پوشند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما