پارچه چرم

چرم یک پارچه طبیعی است که با استفاده از پوست دباغی شده حیوانات ساخته می شود. چرم که تصور می شود اولین پارچه ای است که با دست انسان ساخته شده است، طی هزاران سال به طور قابل توجهی تکامل یافته است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

چرم یا پارچه چرم چیست: خواص، نحوه ساخت و محل تولید - نساجی

چرم به دلیل دوام نسبت پارچه نخی ساده، مقاومت در برابر آب، خواص عایق بودن و نرمی لوکس، یکی از مطلوب ترین محصولات نساجی باقی مانده است. چرم که در سبک ها، درجه ها و رنگ های مختلف موجود است، یکی از متنوع ترین منسوجات طبیعی است.

تاریخچه چرم

منشا تاریخی دقیق ساخت چرم ناشناخته است. انسان ها حداقل 400000 سال است که خود را در پوست حیوانات می پوشانند، اما این پوست های خزدار و درمان نشده شباهت چندانی به منسوجات چرمی امروزی که به دقت تمیز و دباغی شده اند نداشت.

به نظر می رسد که اولین محصولات چرمی فرآوری شده در حدود 5000 سال قبل از میلاد ظهور کردند و صنعتگران این اشکال اولیه چرم را با خشک کردن پوست در آفتاب، نرم کردن آنها با استفاده از چربی حیوانی و نمک زدن و دود کردن آنها برای نگهداری تولید کردند. در حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح بود که مصریان چگونگی دباغی کردن چرم را با تانن های حاصل از سبزیجات تعیین کردند. تانن ها ترکیبات قابض طبیعی هستند که از تجزیه کلاژن در پوست حیوانات جلوگیری می کنند.

قیمت خرید و فروش پارچه چرم مصنوعی در ایران - چرم برتر

با فروپاشی امپراتوری روم، که به عنوان مرکز چرم و چرم مبلی جهان باستان عمل می کرد، هنر چرم سازی در عربستان حفظ شد. در اواخر قرون وسطی، چرم‌کاران عرب به دلیل هنر خود به‌قدری مشهور شده بودند که تا به امروز، انواع خاصی از چرم‌ها به نام پایتخت‌های چرم عرب مانند مراکش و قرطبه، اسپانیا (که برای قرن‌ها تحت حکومت اعراب بود) نامگذاری شده‌اند.

با طلوع رنسانس، اروپا جایگاه خود را به عنوان مرکز صنعت و تجارت بازیافت و در طول قرن هفدهم و هجدهم، ایتالیا خود را به عنوان مرکز صنایع چرمی معرفی کرد. چرم علاوه بر محبوبیت به عنوان منسوجات پوشاک، به ماده ای مورد تقاضا برای زره ​​های سبک در طول دوره جنگ زده رنسانس تبدیل شد.

کاربردهای چرم

در دوره روشنگری، استفاده از چرم در پوشاک و لوازم جانبی محبوبیت ثابتی را حفظ کرد و این پارچه همچنین به یک ماده صحافی کتاب رایج تبدیل شد.

لیست قیمت انواع پارچه مبلی چرم ارزان - مستر دوک

انقلاب صنعتی شاهد ظهور ماشین‌های خودکار چرم‌سازی نسبت به پارچه نخی بود و در پایان قرن نوزدهم، تولیدکنندگان چرم اولین روش‌های دباغی معدنی را با استفاده از کروم، که از آن زمان به ماده اولیه دباغی مورد استفاده امروزه تبدیل شده است، توسعه دادند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما