پارچه پشمی

پارچه پشمی نوعی پارچه است که از موهای حیوانات مختلف به دست می آید. در حالی که بیشتر مردم کلمه “پشم” را با گوسفند مرتبط می‌دانند، در واقع انواع مختلفی از پشم وجود دارد که تولیدکنندگان آنها را از حیواناتی غیر از گوسفند می‌گیرند.

تولیدکنندگان برای تولید پشم، موهای حیوانات را برداشت کرده و آنها را به نخ می‌چرخانند. سپس این نخ را به لباس یا دیگر اشکال منسوجات می‌بافند. پشم به دلیل دوام و خواص عایق حرارتی آن شناخته شده است.

خرید و قیمت پارچه پشمی از غرفه پارچه سرای ارزان | باسلام

بسته به نوع مویی که تولیدکنندگان برای تولید پشم از آن استفاده می کنند، این پارچه ممکن است از اثرات عایق طبیعی بهره مند شود که حیوانی را که مو تولید کرده در طول زمستان گرم نگه می دارد.

تاریخچه پارچه شمی

در طول قرن ها، پشم و پنبه و پارچه نخی برای برتری به عنوان پرمصرف ترین منسوجات در جهان رقابت کرده اند. امروزه، هر یک از این پارچه ها طاقچه خاصی را پر می کنند، و پشم به دلیل ویژگی های منحصر به فردش ارزشمند است. در حالی که پنبه تقریباً به طور کامل از سلولز گیاهی تشکیل شده است، پشم تقریباً از 97 درصد پروتئین و 3 درصد چربی تشکیل شده است که آن را به طور منحصر به فردی برای کاربردهای خاصی که پنبه برای آنها مناسب نیست مناسب می کند.

پارچه پشمی چیست و انواع آن کدامند؟

هنگامی که پشم در منسوجات بافته می شود، دارای موجی طبیعی است که به آن «چین» می گویند. این چین و چروک به خواص عایق پشم کمک می کند، زیرا پشم حجیم به طور طبیعی هوا را به دام می اندازد. برخی از انواع پشم نسبت به سایرین چین خوردگی بیشتری دارند و هر چه در لباس پشمی چین خوردگی بیشتر باشد عایق بودن آن بیشتر است.

تفاوت پارچه پشمی با سایر منسوجات

در مقایسه با پنبه پارچه کودری و سایر مواد منسوجات گیاهی یا مصنوعی، پشم در برابر شعله بسیار مقاوم است. شعله را پخش نمی کند و در عوض ذغال می شود و خود خاموش می شود. بنابراین، این نوع منسوجات در کاربردهایی که کاهش اشتعال پذیری مورد نظر است، بسیار مفید است.

قبل از اهلی شدن، گوسفندها پرموتر از پشم بودند. بنابراین، موهای آنها به عنوان یک ماده نساجی چندان مفید نبود. هنگامی که گوسفندها در حدود 11000 سال پیش اهلی شدند، پرورش دهندگان گوسفند شروع به انتخاب صفات خاصی در گله خود کردند و گوسفندها به تدریج پشمالوتر شدند.

قیمت و خرید پارچه پشمی

پارچه نخی ساده

قدیمی‌ترین شواهد نشان می‌دهد که لباس‌های ساخته شده از پشم گوسفند مربوط به حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح است، اما این امکان وجود دارد که بشر از 8000 سال پیش شروع به ساخت لباس‌های پشمی کرده باشد. در حالی که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه گوسفندهای پشمی در حدود 4000 سال قبل از میلاد به اروپا وارد شدند، اولین مدرک محکم از اهلی شدن گوسفند پشمی در اروپا یک پارچه پشمی مربوط به حدود 1500 سال قبل از میلاد است که در باتلاق دانمارکی نگهداری می شد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما