پارچه هندی

داستان منسوجات در هند یکی از قدیمی ترین داستان های جهان است. قدیمی‌ترین نخ‌های پنبه‌ای هندی به حدود 4000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد و پارچه‌های رنگ‌شده از این منطقه به 2500 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. منسوجات هند به قدری برای هویت آن در خارج از کشور اهمیت داشت که در یونان باستان و بابل، نام «هند» مخفف «پنبه» بود.

مشخصات، قیمت و خرید پارچه لباس مدل سوزندوزی هندی | دیجی‌کالا

قیمت پارچه کرپ

منسوجات هند در هر جنبه ای از هویت آن گنجانده شده است. شکوه و جلال درباری با پارچه های باشکوه اعلان می شد و عبادت مذهبی هنوز از طریق پارچه نمود پیدا می کند. سیستم های تجارت جهانی بر اساس صادرات پارچه های هندی شکل گرفت و دست ساز پارچه همچنان به شکل گیری هند امروز ادامه دارد.

پارچه های هندی با انواع طیف رنگی

منابع طبیعی غنی هند برای ساخت و تزئین منسوجات بی رقیب است. مناطق جغرافیایی و اقلیم های متنوع طیف وسیعی از الیاف گیاهی و رنگ های طبیعی را برای کشت کاران، بافندگان، رنگرزان، چاپخانه ها و گلدوزی های شبه قاره فراهم می کند.

پارچه ساری - پارچه سرای حسین

در طی قرن‌ها، بیشتر مناطق بر اساس منابع محلی تخصص‌هایی را توسعه دادند: ابریشم‌های طلایی آسام، پنبه‌های خوب بنگال، رنگ‌های قرمز جنوب شرقی هند. سازندگان نساجی از طیف شگفت انگیزی از مهارت ها برای پردازش مواد خام و تولید رنگ های متمایز منطقه ای، بافت، چاپ و گلدوزی استفاده می کنند.

انواع پارچه های خاص هندی

پنبه و ابریشم و مواد خامی هستند که بیشتر با منسوجات هند مرتبط است. هند برای قرن ها پارچه های پنبه ای را به جهان عرضه می کرد. این کشور همچنین تنوع شگفت انگیزی از پارچه های دست ساز را برای مصارف خانگی تولید می کرد تا اینکه صنعتی شدن نحوه تولید و فروش پنبه را تغییر داد. ابریشم های وحشی و نیمه اهلی هند (کاملاً متمایز از کرم ابریشم توت پرورشی) همچنان طیف وسیعی از نخ و پارچه را برای استفاده محلی فراهم می کند رنگ بندی پارچه کرپ مازراتی و سایر الیاف حیوانی که برای تولید منسوجات استفاده می شود شامل پشم گوسفند و موی گوسفند و بز است. منسوجات تمام شده نیز اغلب با محصولات طبیعی تزئین می شوند – بال حشرات، میکا و پوسته کاوری.
پارچه تافته آهار دار| جدیدترین طرح ها با قیمت - فروشگاه لباس سنتی پلور
رنگ‌های طبیعی هند، به‌ویژه رنگ‌های آبی و قرمز، هزاران سال است که شهرت دارند. رنگ آبی آنقدر با هند مرتبط بود که یونانیان باستان نام غربی آن را  ایندیکو (نیل)  از خود این کشور گرفتند. رنگرزی قرمز با مواد تثبیت کننده (مواردانت) در تمدن دره سند در حدود 2500 سال قبل از میلاد شناخته شده بود. تثبیت رنگ چالش بزرگ رنگرزی پارچه است. استفاده رنگرزان هندی از رنگرزها کلید مهارت آنها بود که تا زمان اختراع رنگهای شیمیایی غربی در قرن نوزدهم بی رقیب بود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما