پارچه نمدی

نمد نوعی پارچه مات است که از الیاف نساجی متراکم و فشرده تشکیل شده است. به طور سنتی با پشم یا نوع دیگری از خز حیوانات ساخته می شود، اکنون می توان نمد را با اکریلیک و سایر اشکال الیاف مصنوعی درست کرد. نمد پشمی بسیار مقاوم در برابر شعله است و خود را خاموش می کند. این منسوجات همچنین دارای خاصیت میرایی صدا بوده و رطوبت گیر و جاذب بالایی دارد. نمد یکی از تنها پارچه هایی است که بدون بافت یا بافندگی ساخته می شود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

شناخت پارچه نمدی و کاربرد آن (بخش اول) - دكوراسيون خانه/فرش دستبافت و ماشيني مرداس

تولیدکنندگان نمد با استفاده از گرما، آب و فشار، الیاف طبیعی یا مصنوعی را برای ایجاد پارچه نمدی مات به هم متصل می‌کنند. سپس می‌توان نمد را برش داد یا شکل داد تا اقلام پوشاکی با تنوع کلاه و آستر چکمه تولید شود. اعتقاد بر این است که نمد قدیمی ترین پارچه جهان است. قدیمی ترین شواهد باستان شناسی نمد به 6500 سال قبل از میلاد برمی گردد و این پارچه را قدیمی تر از هر منسوجات بافتنی یا بافته ای می کند.

نمد سازی

فرهنگ‌های مختلف درباره منشأ نمد افسانه‌های رقیب دارند. به عنوان مثال، در سنت غربی، اختراع نمد به سنت کلمنت یا سنت جیمز نسبت داده می شود، که گفته می شود هر دو الیاف طبیعی را در پارچه کودری خود قرار داده اند تا از ایجاد تاول جلوگیری کنند. طبق افسانه سومری، نمد توسط قهرمان جنگجو اورناممان کشف شد. داستان‌های خاستگاه نمدی فرهنگ‌های دیگر ممکن است چندان رنگارنگ نباشند، اما نمدسازی برای هزاران سال نقش مهمی در جوامع قاره اوراسیا داشته است. به عنوان مثال، مردم کوهستان تبت از نمد به دلیل خاصیت عایق بودن آن استفاده می کردند.

هنر نمد دوزی, آشنایی با پارچه نمدی و وسایل نمد دوزی - ویرگول

پارچه نخی

فرهنگ های اولیه در هند از نمد برای پتو و زین استفاده می کردند و مردم ایران باستان و ترکیه معمولاً کف پوش های نمدی می ساختند. یکی از مهمترین کاربردهای نمد در دنیای باستان، ساخت خانه های مدور مغولی به نام یورت بود که تا به امروز اشکال اولیه سکونت در استپ اوراسیا باقی مانده است.

در حالی که قدیمی‌ترین نمونه‌های حفظ‌شده نمد در ترکیه یافت شد، شواهد تاریخی ظاهراً کوه‌های آلتای را به‌عنوان منطقه‌ای معرفی می‌کنند که برای اولین بار نمد را به محصولات پیچیده تبدیل کردند. ساکنان این منطقه به ساختن نمد برای یوز و اقلام توریستی به عنوان بخشی از سنت ناگسستنی که قدمتی هزاران ساله دارد استفاده می کنند.

تجارت کلاه بیش از حد

با شروع قرن شانزدهم، اقتصاد منطقه ای که اکنون جنوب کانادا و منطقه دریاچه های بزرگ در ایالات متحده را شامل می شود تا حد زیادی توسط تجارت پارچه نخی ساده بیش از حد حمایت می شد.

 

بین سال‌های 1550 تا 1850، کلاه‌های ساخته شده با نمد خز بیش از حد یکی از محبوب‌ترین صادرات از دنیای جدید بود، و تجارت پوست بیش از حد به تنهایی این امکان را برای بریتانیا و فرانسه ایجاد کرد که مستعمرات ابتدایی را در سراسر مرز داخلی آمریکا و کانادا ایجاد کنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما