پارچه نخی

پارچه نخی یکی از پرمصرف ترین انواع پارچه در جهان است. این منسوجات از نظر شیمیایی عالی است، به این معنی که هیچ ترکیب مصنوعی ندارد. پارچه پنبه ای از الیاف اطراف دانه های گیاهان پنبه ای به دست می آید که پس از بالغ شدن دانه ها به شکل گرد و کرکی ظاهر می شوند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

پارچه پیراهنی بوریا | خرید و فروش پارچه پیراهنی بوریا | خرید و فروش عمده انواع پارچه

اولین شواهد برای استفاده از الیاف پنبه در منسوجات مربوط به سایت مهرگره و راخیگرهی در هند است که قدمت آن ها به حدود 5000 سال قبل از میلاد می رسد. تمدن دره سند که از 3300 تا 1300 قبل از میلاد شبه قاره هند را در بر می گرفت، به دلیل کشت پنبه توانست به شکوفایی برسد، که مردم این فرهنگ را با منابع در دسترس پوشاک و سایر منسوجات در اختیار داشتند.

تولید پنبه

این امکان وجود دارد که مردم قاره آمریکا تا ۵۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح از پنبه برای منسوجات استفاده می‌کردند، اما واضح است که کشت پنبه حداقل از ۴۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در سراسر آمریکای شمالی رواج داشت. در حالی که چینی های باستان برای تولید منسوجات بیشتر به ابریشم متکی بودند تا پارچه نخی، کشت پنبه در چین در زمان سلسله هان که از 206 قبل از میلاد مسیح تا 220 بعد از میلاد مسیح ادامه داشت، رواج داشت.

مرکز فروش پارچه یکرو پنبه - دیبافت

در حالی که کشت پنبه هم در عربستان و هم در ایران رواج داشت، این گیاه نساجی تا اواخر قرون وسطی با قدرت کامل به اروپا راه پیدا نکرد. پیش از این، اروپایی‌ها معتقد بودند که پنبه در هند روی درختان مرموز رشد می‌کند و حتی برخی از محققان در این دوره معتقد بودند که این منسوجات نوعی پشم است که توسط گوسفندانی که روی درختان رشد می‌کنند تولید می‌شود.

نخ یا ابریشم

از اولین روزهای کشت پنبه، این پارچه تنظیف به دلیل تنفس و سبکی استثنایی آن مورد توجه بوده است. پارچه نخی نیز فوق‌العاده نرم است، اما دارای ویژگی‌های حفظ گرما است که آن را شبیه مخلوطی از ابریشم و پشم می‌کند.

خرید و قیمت پیراهنی آرو تایلندی از غرفه پارچه فروشی نور الرضا ع | باسلام

پارچه کودری

پنبه در حالی که دوام بیشتری نسبت به ابریشم دارد، دوام کمتری نسبت به پشم دارد و این پارچه نسبتاً مستعد پر شدن، پارگی است. با این وجود، پنبه یکی از محبوب ترین و پرتولیدترین پارچه ها در جهان است. این منسوجات استحکام کششی نسبتا بالایی دارد و رنگ طبیعی آن سفید یا کمی زرد است.

پنبه بسیار جاذب آب است، اما به سرعت خشک می شود، که باعث می شود رطوبت آن به شدت جذب شود. می توانید پنبه را با حرارت زیاد بشویید و این پارچه به خوبی روی بدن شما می نشیند. با این حال، پارچه پنبه ای نسبتاً مستعد چروک شدن است و در صورت شستن کوچک می شود، مگر اینکه در معرض قبل از درمان قرار گیرد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما