درباره پارچه

بسیاری از مردم نقشی را که پارچه در زندگی خود ایفا می کند، دست کم می گیرند. مطمئنا، همه ما هر روز لباس می پوشیم، بسیاری از ما بدون فکر کردن. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چند لحظه مهم و تجربیات روزمره در زندگی شما با نوعی پارچه مرتبط است؟ از پتوی دوران کودکی‌تان گرفته تا لباس عروسی‌تان، و شلوار جین کهنه‌شده مورد علاقه‌تان، پارچه نه‌تنها در نحوه زندگی‌مان، بلکه در احساس ما نیز نقش مهمی دارد. ظاهر، لمس و حتی رایحه یک لباس آشنا می تواند اولین عشق، یک خاطره تعطیلات گرامی یا به سادگی احساس راحتی را به ذهن بیاورد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

پارچه پیراهنی طرح دار

ما همچنین از پارچه برای بیان خود استفاده می کنیم. حتی فراتر از دنیای مد بالا و برچسب‌های طراح، بسیاری از مردم حتی احساس می‌کنند که چیدمان لباس‌ها بهترین شکل بیان خلاقانه است. ما از سبک ها، رنگ ها، مواد و بافت های مختلف لباس برای بیان خلق و خو، نگرش و شخصیت استفاده می کنیم.

پارچه کودری

لباس و پارچه کودری  نیز نقش مهمی در باورهای مذهبی و اجتماعی دارد. از اولین تاریخ ثبت شده، لباس یک فرد می تواند نگاهی فوری به وضعیت اجتماعی، اقتصادی آن ها به ما بدهد. هزاران سال پیش، جایی که امروز ما آن برچسب‌های طراح را با بیشترین احترام قائل هستیم، فقط این واقعیت که یک نفر اصلاً می‌توانست لباس بخرد، نشانه ثروت بود. امروزه، بسیاری از دستورات مذهبی به راحتی با انواع خاصی از پارچه ها و لباس ها مرتبط می شوند، از لباس زرد روشن راهب بودایی گرفته تا برقع های سیاه سنگینی که بسیاری از زنان مسلمان می پوشند، تا لباس های رنگارنگ با دست ریسی مرتبط با ادیان سنتی آفریقا.

پارچه کودری نخی - پارچه دوزان

پارچه مبل

 

مهمتر از همه، پارچه یک عملکرد عملی دارد. ما را از سرما و گرما، باران و آفتاب درخشان محافظت می کند. هنگام خواب از پتو برای پوشاندن خود استفاده می‌کنیم و هنگام راه رفتن از فرش‌هایی بافته می‌کنیم تا قدم‌هایمان را آرام کنیم. با تمام کمک هایی که پارچه به زندگی روزمره ما می کند، بسیاری از مردم به این فکر نمی کنند که چگونه پارچه ساخته می شود. فرآیند تبدیل پارچه نخی و مصنوعی به پارچه بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که معمولاً تصور می شود.

مواد اولیه برای پارچه

مواد خام تشکیل دهنده پارچه را می توان به سه دسته مجزا تقسیم کرد: آن هایی که از منابع طبیعی گیاهی به دست می آیند، آن هایی که از حیوانات تهیه می شوند و آن هایی که ساخته دست بشر هستند. برای درک چگونگی ایجاد پارچه، ابتدا باید یاد بگیریم که این مواد چگونه برداشت یا ایجاد می‌شوند، و قبل از آماده شدن برای ارسال آنها به تولید پارچه چه باید کرد.

خرید و قیمت پارچه پیراهنی قواره سایز XL تترون نخ یزد پیراهن نخی پارچه سرای رزاق از غرفه پارچه سرای رزاق | باسلام

پارچه نخی ساده

پنبه : این ماده از کارخانه پنبه می آید و با ماشین برداشت می شود و سپس به کارخانه فرآوری پنبه فرستاده می شود. در آنجا، از یک سری غلتک عبور می کند که دانه ها را جدا می کند، هر گونه زباله یا ناخالصی را پاک می کند، و مواد را به عدل ها جدا می کند.

کتان: از گیاه کتان برای تهیه کتان استفاده می شود و گاهی جایگزین خوبی برای  است. گیاهان با دست از زمین کشیده می شوند، برای برداشتن دانه ها صاف می شوند و برای جداسازی الیاف در آماده سازی برای تولید پارچه، شانه می شوند.

ابریشم: این ماده از برداشت پیله کرم ابریشم ساخته می شود که با لایه نازکی از رشته ابریشم پوشانده شده است که نرم شده و سپس به صورت یک نخ جدا می شود. این نخ قبل از انتقال به مرحله بعدی تولید، با چندین نخ دیگر به هم پیچیده می‌شود، زیرا نخ‌های منفرد برای کار با آن‌ها خیلی نازک هستند.

پشم: کت گوسفند را می‌تراشند و پشم‌های حاصل را می‌شویند و می‌تراشند یا آن را به شکلی مرتب می‌کنند که راحت‌تر به پارچه ملحفه اردکان تبدیل شود. این کار را می توان با دست یا ماشین انجام داد و یک تشک مربع از الیاف تولید می کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما